![]() |
6. maja 2025 sta bila v Uradnem listu Republike Slovenije, št. 32/2025, objavljena Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o tujcih (ZTuj-2I) ter Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT-E). |
Oba zakona prinašata spremembe na področju urejanja prebivanja in zaposlovanja tujcev v Republiki Sloveniji in bosta stopila v veljavo petnajsti dan po objavi. Zakon, ki ureja zaposlovanje, samozaposlovanje in delo tujcev (ZZSDT-E), se bo – razen določenih izjem – začel izvajati trideseti dan po uveljavitvi.
Zaposlitev tujca že na podlagi vložene vloge in soglasja Zavoda RS za zaposlovanje, a le za določene poklice
Ena izmed pomembnejših novosti je možnost hitrejšega nastopa dela tujca. Tujci se bodo v določenih poklicih lahko zaposlili že na podlagi potrdila o vloženi prošnji za prvo enotno dovoljenje in soglasja Zavoda RS za zaposlovanje (ZRSZ) – še pred pravnomočno odločitvijo upravne enote. Po vzoru interventne zakonodaje iz leta 2024 se bodo tujci v določenih poklicih tako lahko od sedaj naprej zaposlovali po hitrejšem postopku. Kateri poklici bodo vključeni v to izjemo, bo določil minister za delo.
Ob tem je treba biti pozoren še na eno novost. V primeru prve zaposlitve tujca po tem postopku bo moral delodajalec tujcu zagotoviti brezplačno udeležbo na 80-urnem tečaju slovenskega jezika v prvih šestih mesecih zaposlitve, in sicer med delovnim časom in na lastne stroške. Če tečaj ne bo izveden ali pravočasno potrjen z uradnim potrdilom, grozi delodajalcu visoka denarna kazen. Potrdilo o opravljenem tečaju bo treba v roku šestih mesecih predložiti Zavodu RS za zaposlovanje.
Možnost zamenjave delodajalca v času veljavnosti dovoljenja za sezonsko delo
Področje sezonskega dela se širi iz kmetijstva in gozdarstva še na gostinstvo in turizem. Postopki za izdajo dovoljenj bodo hitrejši za tujce, ki so v Sloveniji že delali kot sezonski delavci. Tujci bodo lahko delodajalca zamenjali tudi v času veljavnega dovoljenja ali med postopkom podaljšanja. Pomembna novost je uvedba pavšalne odškodnine (v višini trikratnika minimalne bruto plače), ki jo bo moral delodajalec plačati sezonskemu delavcu, če bo njegovo dovoljenje razveljavljeno zaradi krivde delodajalca. Ker bo sezonsko zaposlovanje postalo aktualno že kmalu, smo pripravili praktičen vodič, ki pojasnjuje postopek pridobivanja dovoljenja. Vse podrobnosti najdete v blogu: Korak za korakom do sezonskih delavcev po novem tudi v gostinstvu in turizmu.
Kaj pomeni nov pogoj za delodajalce, ki zaposlujejo tujce
Po novem bo Zavod RS za zaposlovanje preverjal nov pogoj, ki ga bo moral izpolnjevati delodajalec pri zaposlovanju tujcev. V postopku izdaje soglasja, se bo preverilo, ali je delodajalec v zadnjih šestih mesecih pred vložitvijo vloge iz poslovnih razlogov odpovedal pogodbo o zaposlitvi delavcem, ki bi lahko zasedli razpisano delovno mesto. Če bo bivši zaposleni še vedno izpolnjeval pogoje za zasedbo delovnega mesta in bo prijavljen v evidenci brezposelnih oseb, bo delovno mesto najprej ponujeno temu delavcu. Ta pogoj pa se ne bo upošteval v dveh primerih in sicer, če bo delodajalec tujcu zagotovil plačo najmanj v višini bruto povprečne mesečne plače v preteklem letu v Sloveniji ali če se bo v postopku izdaje soglasja izkazalo, da med brezposelnimi ni ustreznih kandidatov.
Ostale novosti
Med ostalimi novostmi naj izpostavimo, da bo Zavod vzpostavil javno objavljen seznam delodajalcev, ki imajo prepoved zaposlovanja tujcev. Postopki na upravnih enotah bodo poenoteni, saj bo za odločanje o prošnjah za dovoljenja pristojna katerakoli upravna enota - krajevna pristojnost se torej ukinja.
Zakonodaja v določenih primerih prinaša pohitritve postopka, a tudi nove obveznosti za podjetja, zato je treba biti še posebej pozoren na novosti in spremembe, da se izognemo morebitnim nepravilnostim in sledimo zakonskim zahtevam.
Neža Sevčnikar